GÜNDOĞMUŞ 2019 ÇALIŞMASI

İsviçreli ve Fransız mağaracıların yanısıra AKÜMAK ve DEÜMAK’ın da katılacağı 2019 Gündoğmuş araştırmamız 4 Ağustos 2019 tarihinde başlıyor. Antalya – Akseki – Gündoğmuş’un 23 km kuzeyinde, Alibeyler Yaylası civarındaki bu araştırma iki hafta sürecek. Aynı bölgede iki yıl önce yaptığımız çalışma sırasında 115 mağara keşfedilmiş ve haritalanmıştı. Bu mağaraların içinde – 220 m ve – 172 m lik iki derin mağara da vardı. Bu defa, geçen sefer araştırdığımız dağın güneye bakan yüzü ve üst platoda bulunan dolinler de araştırılacak. Yayladaki kamp 1650 m irtifada, çalışacağımız dağlar ise 2500 m ye dek yükseliyorlar. Sıcak ve zor günler bizi bekliyor.

KORAMAZ VADİSİ RAPORU YAYIMLANDI

Koramaz Vadisi’nde bugüne dek yaptığımız tüm çalışmalar “Kayseri Yeraltı Yapıları Beşinci Ara Rapor” olarak yayımlandı. 202 sayfalık raporda 16 km uzunluğundaki bu vadide bulunan 7 farklı yerleşimde tarafımızdan araştırılan, fotoğraflanıp ölçülen ve haritalanan toplam 442 kaya yapısı mevcut. Bu yapılar arasında, daha önce hiç çalışılmamış 42 kaya kilisesi ve 8 yeraltı şehri de var. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı ile birlikte yıllardır yürüttüğümüz bu projenin her aşamasında beraber çalıştığımız tüm mağaracılara teşekkür ederiz. Dileğimiz; Gaziantep’in livas ve kastellerinin ardından, Koramaz Vadisi’nin de yakın bir gelecekte UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kabul edilmesi.

KAYSERİ 24. VE 25. ÇALIŞMALAR

Gaziantep’in livas ve kastellerinden sonra Kayseri’nin Koramaz Vadisi’ni de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etme çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Bir doğa ve kültür şaheseri olan 16 km uzunluğundaki bu vadide bugüne dek sayısız kaya oyması yapı ölçtük ve haritaladık. Tam “Bütün çalışmaları tamamladık, 200 sayfalık raporumuz baskıya hazır” derken gelen yeni ihbarlar üzerine iki defa daha Kayseri’ye gittik. Koramaz Vadisi’nde beş kaya oyması kilise, dokuz yeraltı yapısı ve üç yeraltı şehri daha bulunmuştu. Artık tüm ümidimiz daha fazla yeraltı yapısı bulunmadan bu raporun tamamlanması :)

Birkaç fotoğraf galeride

25. EAA TOPLANTISI

OBRUK bu yıl 4-7 Eylül tarihleri arasında İsviçre – Bern’de yapılacak 25. Avrupa Arkeologlar Birliği Toplantısı’nda özel bir seksiyon açıyor. Fransız Arkeoloji Enstitüsü’nden Anais Lamesa ile birlikte düzenlediğimiz 271 no.lu bu seksiyonda kaya oyması yapılar ve bu yapıların dini, sosyal ve ekonomik yönleri tartışılacak.

3000 den fazla biliminsanının katılımıyla Avrupa’nın en büyük arkeoloji sempozyumu olan bu toplantı ile ilgili bilgileri şu linkte bulabilirsiniz.

Syndicate content