BİLECİK BÖLGESİ BİR HAFTASONU

Google Earth uydu görüntülerinde "Batanyayla" etiketli olarak eklenmiş yandaki Panoramio fotoğrafını gördüğümüzden beri bu bölgeye bir keşif gezisi yapma planmız vardı. Lokasyonun 1700 m irtifada olması ve uydu görüntülerinde gerçekten de bir kaya bloğa batan bir dereyatağının net olarak görünebiiliyor olması nedeniyle önemli bir potansiyel olarak görmüştük.

Geçtiğimiz haftasonu küçük bir ekiple bu çalışmayı gerçekleştirme imkânımız oldu. Batanyayla'yı biraz maceralı olarak bulduk ve burada gerçekten de ufak bir dere batıyordu. Ne var ki bu batış, mağara değil basit bir toprak düden şeklindeydi ve fotoğrafdaki görüntü ile hiç bir alakası yoktu.

Pes etmedik ve bir miktar dedektiflik çalışması ile Ardıçlı Yaylası'na ulaştık; hem fotoğrafdaki düdeni hem de olağanüstü güzellikte bir kamp alanını bulmuş olduk. Düden hayal kırıklığı olduysa da (6 istasyonluk bir ölçümden sonra tıkandı); uzun süredir kesim  yapılmamış harika bir köknar ormanı olan bölge tam anlamıyla muhteşemdi.

İkinci  gün daha yüksek irtifadaki Atalan yaylasına yürüyerek ulaştık ama buradaki subatan da tıkalı idi. Bir kaç resim sitede.