KAPADOKYA YERALTI ŞEHİRLERİ ÇALIŞMASI

Nevşehir Müze Müdürlüğü’nün isteği üzerine, Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz Derinkuyu Yeraltı Şehri haritalama çalışmasının ardından, aynı projenin devamı olarak Mazıköy Yeraltı Şehri’nin haritasını çizmek için kalabalık bir ekiple yeniden bu bölgeye geldik.

Bu ikinci yeraltı şehri ölçüm işimiz iki gün gibi –nispeten- kısa bir sürede halloldu ama bizi bekleyen sürprizler vardı. İlk sürpriz Mazıköy’de, yeraltı şehrine bitişik ve ilkinden kat be kat uzun diğer bir yeraltı şehri bulunmasıydı. Girişi Cevriye Mağarası’ndan olan bu yerleşimin ölçümü ve haritalanması günler sürdü.

Aynı sırada diğer bir ekip ise Nevşehir, Acıgöl’e bağlı Tatlarin Köyü Yeraltı Şehri’nin ölçümünü tamamladı. Ardından, Aksaray Müze Müdürlüğü’nün isteği üzerine Saratlı Köyü’nde bulunan Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nin ölçümüne ve haritalanmasına başladık. Sonuçta, Mazıköy Yeraltı Şehri'nin ölçümü için planlanan bu çalışmada yüzlerce istasyonluk 4 farklı yerleşim ölçüldü.

Nevşehir ve Aksaray illerinde 120’den fazla yeraltı şehri bulunuyor. Bazıları yatay gelişmiş, bazıları ise derinliğine inşa edilmiş bu yapıların her birinin farklı bir karakteri var. Örneğin Mazı veya Cevriye yatay doğrultuda yüzlerce odaya sahip bir labirent görüntüsü verirken Tatlarin uzun tünellerle birbirine bağlanmış, kullanım amacı belli olmayan büyük salonlara sahip. Çalıştığımız yerler arasında en ilginç olanı ise, içinde hem 22 mezarlı bir kilisesi, hem de bir Alevi dedesinin hala ziyaret edilen türbesi bulunan Aziz Mercurius Yeraltı Şehri idi. Henüz hiçbir yayını yapılmamış ve turizme açılmamış olan bu yerleşim gelecekte bölgenin en önemli turistik değerlerinden birisi olmaya aday.

Bazı fotoğraflar webde.