CASOLA 2013

Casola Valsenio, İtalya’nın kuzeyinde, Bologna yakınlarında 2.000 nüfuslu, yemyeşil küçük bir kasaba… İtalyan mağaracılarının genel toplantısı ard arda 10. defa Casola’da yapılıyor. 30 Ekim -2 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen bu toplantıyı en iyi, organizasyon sekreterlerinden Sylvia ile ilk gün aramızda geçen şu diyalog anlatabilir:

Ben: “Bu toplantının toplam masrafı ne kadar?”
Sylvia: ”120.000.- Euro civarında”
Ben: “???”
Sylvia: “Ama yarısını AB fonu karşılıyor”
Ben: “???”
Sylvia: Dolayısıyla, 2000 kişi gelirse zarar etmeyeceğiz.”
Ben: “???”

Sonuçta 2.430 kişi geldi ve zarar etmediler. Casola’nın toplam nüfusunun 2.000 kişi olduğunu tekrar yazmakta fayda var. Geçen bu dört gün boyunca, bu kasabada bulunan iki sinema ve bir tiyatro salonun dışında kalan, hemen her yer; kafeler, kiliseler ve hatta supermarket vitrinleri bile sergi salonuydu. Artık kullanılmayan bir meyve-sebze hali ve bir soğuk hava deposu bile harita ve fotoğraf sergisi mekanı olmuştu.

Sergilerin dışında onlarca film gösterisi ve sunum vardı. Geceleri ise 3 devasa Speleobar canlı müzik eşliğinde mağaracıları ağırlıyordu. İlginç olan ise bu “bar”larda yemek ve içki satışının farklı mağaracılık kulüpleri tarafından yapılmasıydı. En iyi yemek ve içki servisi yapılan standlardan birisi Gruppo Grotte Nuorese’ye aitti ve Sardunya’dan gelen bu ekip yıllık masraflarının tümünü bu stanttan karşılıyormuş.

Tüm bunların yanında, Casola’da, İtalyan Federasyonu’nun (SSI) ve Avrupa Federasyonu’nun (FSE) genel kurulları da yapıldı ama -doğal olarak- bunca eğlence ve gösteri arasında fazla ilgi görmedi.

Sonuçta; Casola 2013, Avrupa mağaracılığın bugün ulaştığı noktayı, işbirliğini, kültürel, bilimsel, sanatsal ve sportif açıdan yapılan çalışmaların çeşitliliğini ve kalitesini gösterme açısından mükemmel bir organizasyondu. Birkaç foto webde.

Ali Yamaç