KAYSERİ 5. ÇALIŞMA

Bu beşinci çalışma ile Gesi - Belağası Mahallesi’nde ve buradan güneye doğru uzanan Ötedere Vadisi’nde bulunan toplam dört farklı yeraltı şehri, büyük bir kaya kilisesi ve 32 evden oluşan bir kaya yerleşme kompleksi ile uzun bir su sistemi tümüyle ölçülmüş ve haritalanmış oldu. Böylece, Kayseri şehrininin yakın civarındaki yeraltı yapılarının büyük bir kısmının ölçüm ve haritalanmasını tamamladık.

Bir sonraki çalışma Yeşilhisar İlçesi’nin civarının haritalanması olacak. Bu çalışmamız sırasında bu diğer bölgede de kısa bir ön araştırma yaptık ve bizleri bekleyen işin büyüklüğünü anladık. Görünen o ki, önümüzdeki çalışmanın büyük bir kısmını bu bölge oluşturacak.

Beş günlük bu çalışmada, Kepez bölgesinde bir ihbar değerlendirildi; daha önce çalışma gerçekleştirdiğimiz, iki yeraltı şehrine ev sahipliği yapan Ötedere Vadisine komşu olan Belağası Köyü’nde iki yeraltı şehri daha ölçüldü; son olarak, yine daha önce ölçümünü yaptığımız Kelebek Vadisinde ve Ali Dağı Yeraltı Şehri'nde fotoğraf çekimi yapıldı. Ayrıca Soğanlı bölgesinde kısa bir araştırma yapıldı.