SEKİZ GÜNDE DEVR-İ ATHOS

“Kadınlar” iyi ki varsınız… Yoksa biz bu cinsimizle hiç çekilmezmişiz, Athos’ da gördüm. Rahipler her ne kadar sorunsuz insanlar olsalar da, sadece erkeklerin olduğu bir dünya çok sıkıcıydı. Ve inanmayın “En güzel yemekler, erkeklerin elinden çıkar” lafına, kesinlikle kadınların eline su dökemeyiz bu konuda.  
1-8 Ekim arası Rus, Bulgar ve Yunan mağaracı kardeşlerimizle birlikte, “Mt. Athos Expedition 2014” kapsamında, Yunanistan’ın Athos Bölgesi’ndeydik. Bu 8 günde, sırtımızdaki 40 kiloluk çantalar ile 40’ı tırmanış ve patika yol olmak üzere toplamda 75 km yol yürüdük. Çadırsız ve korunaksız bir ormanda uyuduk, çok mağara bulamasak da yalan söylemeyeceğim, çok eğlendiğim bir uluslararası etkinlikti. 
Sırasıyla Megisti Lavra, Saint Gregory ve Simono Petra manastırlarını ziyaret ettik. Yol üzerinde bulabildiklerimiz ve rahiplerden aldığımız bilgiler ile toplamda 2(iki) mağara bulabildik - ki bu mağaralar manastırlar tarafından restore edilip mağara görünümünden uzaklaştırılmış mağaralardı-. 8 günün sonunda şişmiş tabanlar ve zorlu bir etkinliğin altından kalkmanın verdiği huzurla geri döndüm. Sizlere de, doğası ve şahane manzaralarıyla birlikte “gitmesek de gördük” diyebileceğiniz fotoğraflar getirdim; galeride bulabilirsiniz.